Hmmm - måske skulle jeg prøve den med det dyre chokolade. Jeg vælger også at se bort fra Runes indlæg, synes det geniale ved ideerne er begrænset, selvom jeg ikke er i tvivl om at det vil virke!![]()
Hmmm - måske skulle jeg prøve den med det dyre chokolade. Jeg vælger også at se bort fra Runes indlæg, synes det geniale ved ideerne er begrænset, selvom jeg ikke er i tvivl om at det vil virke!![]()
Læg mærke til, hvordan jeg valgte ikke at kommentere Hr. Vejby´s indlægStakkels stakkels chokolade.....
Et andet godt forslag til at stoppe med at spise chokolade eller spise i det hele taget. Tag på et almen fødevare hygiejnekursus (mener jeg det hed), dette kursus kunne faktisk sælges som en slankekur, man mister fuldstændig appetiten
. Nej ville nok heller ikke anbefale lactulose eller laxoberal dråber der skal man være rimelig hardcore
![]()
Jette![]()
Det lyder som en plan! ..Jeg føler mig allerede lidt mere COOOL
Jeg vil så hermed starte foreningen COOOL(Cigarettes Out Of Our Lives)
![]()
Ok jeg holder styr på medlemslisten 1, 2, jo det tror jeg lige jeg kan klare
Jette![]()
Må jeg ik nok være med. Dengang jeg var lille åd jeg RIGTIG mange tyggegummi cigaretter.... Men det er jeg heldigvis ovre nu. Selvom det holdt hårdt!!!![]()
For min skyld ingen alarm.. Desto flere vi er til at løfte byrden..![]()
Når det nu er dig Christine, tror også godt jeg lige kan klare at tælle til 3
Jeg må hellere komme afsted til julefrokost, hmm hvis man kan kalde det det, skal være på arbejde kl 23
Jette![]()
Nå I to, er der styr på (tyggegummi)cigaretterne?
Jeg har lige købt et par DVD'ere: "Det forsømte forår" og "Zappa".. To gode danske klassikere.. så nu vil jeg se dem og så ellers begrave mig i et bjerg af slik og selvmelidenhed i nogle timer (selvom det efterhånden er en god håndfuld dage siden at jeg lagde tobaks pjatteriet på hylden)![]()
Jep, jeg er stadig røgfri efter 1 stk julefrokost og 8 timer på arbejde, lidt rastløs, hysterisk osv men røgfri
.
Det er da 2 rigtig gode film du der har fået anskaffet, så mon ikke de kan få dig til at glemme selvmedlidenheden. Ja jeg skal til endnu en julefrokost i aften og så på arbejde bagefter, så jeg hulker lige igen
. Frederik vi mangler altså en smiley hvor hovedet sprænger i luften
, den kunne jeg virkelig godt bruge lige for tiden
Jette![]()
Det er jo bare jätte bra
Jep, jeg er stadig røgfri efter 1 stk julefrokost og 8 timer på arbejde, lidt rastløs, hysterisk osv men røgfri
.
Jep, det er gode film, men jeg fik lavet et ægte røverkøb forleden da jeg fik Amadeus double-disc - directors cut for 49,- i TP. Selvom Salieri og Mozart teorien er far-fetched er det stadig en god film med god musik og opsætning, imho.
Det er da 2 rigtig gode film du der har fået anskaffet, så mon ikke de kan få dig til at glemme selvmedlidenheden.
Ja jeg skal til endnu en julefrokost i aften og så på arbejde bagefter, så jeg hulker lige igen.
Frederik vi mangler altså en smiley hvor hovedet sprænger i luften, den kunne jeg virkelig godt bruge lige for tiden
PS. Jeg fandt nogle stykker hvor hovedet rent faktisk sprang i luften, men de var ganske blodige, så dem sprang jeg lige over.
Thomas, det var godt nok et super tilbud! Ved du om det stadig gælder?
Jep, det er gode film, men jeg fik lavet et ægte røverkøb forleden da jeg fik Amadeus double-disc - directors cut for 49,- i TP. Selvom Salieri og Mozart teorien er far-fetched er det stadig en god film med god musik og opsætning, imho.
Jeg er enig i at filmen er både god og sjov, det eneste minus er at Salieri kommer til at fremstå meget negativt, hvilket jo egentlig ikke er helt retfærdigt!
Da jeg købte den for fire dage siden havde de ihvertfald 5-6 stk. tilbage på hylden bagefter. Det var i TP i Rødovre centeret (hvor jeg ellers kun kommer meget sjældent), du kan vel ringe og få dem til at sende et eksemplar til din nærmeste TP, eventuelt.Thomas, det var godt nok et super tilbud! Ved du om det stadig gælder?
Salieri er endnu værrere i Directors Cut versionen, men nu skal jeg jo ikke afsløre for meget. I begge versioner er Mozart også meget mere fjollet end man kan gå udfra han har været i virkeligheden. Men ja, det er en god historie med en pæn portion fantasi inkluderet, og så dog også nogle facts. Men f.eks. blev Mozart ikke begravet i en massegrav, det var simpelthen ulovligt efter den tids Østrigske lov. Filmen og bogen som den er baseret på er godt og grundigt dramatiseret.
Jeg er enig i at filmen er både god og sjov, det eneste minus er at Salieri kommer til at fremstå meget negativt, hvilket jo egentlig ikke er helt retfærdigt!
Her er der en god artikel om Mozart - myter osv, og en masse links. Hvis det skulle have interesse.
Er du stadig "COOOL", Jette?![]()
Jep , jeg kæmper videre, 2 julefrokoster i træk det var en hård omgang, men jeg synes da det går lidt bedre, jeg har også haft lidt at se til med arbejde og andre ting og det hjælper jo altid at holde sig beskæftiget
.
Hva med dig? nu er du vel ikke gået hen og blevet choko/dvd-narkoman istedet. Hmm måske jeg skulle tage nogle dvd´er med på arbejde i nat, så der er lidt underholdning, hvis det bliver en stille nat
Jette![]()