Results 1 to 3 of 3

Thread: Strange pricing practices

  1. #1
    Vice Admiral Virtuoso Dorsetmike's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Poole Dorset UK
    Posts
    4,522
    Post Thanks / Like

    Strange pricing practices

    Two examples today that make no sense to me, a 10 pack of Jaffa cake bars for £1.25, next to them on the shelf 5 packs of the same size same product £1.40.

    Then in the DIY store, hobby board 1150mmx200mm £4.96, in the same rack 2350mmx200mm £14.25; now 2x 1150 is 2300, so why is the 2350 near 3x the price, surely about twice the price would make sense, both sizes were Spruce, they also had oak at a much higher price, that I could understand)
    Cheers MIKE.

    How many roads must a man walk down ... ... before he admits he's lost?

  2. #2
    Administrator Krummhorn's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Tucson, Arizona
    Posts
    7,959
    Post Thanks / Like
    Blog Entries
    3
    Marketing ... it's also cheaper to produce the higher quantity packages for the manufacturer.

    When we bought our last fridge in 2009 the smaller size we really wanted was $600.00 more than the larger one, which we purchased. The manufacturer (GE) built 100 of the larger units and 10 of the smaller ones in the same day.

    My favorite hot dog place sells 5 chili/cheese hot dogs for $6 when you buy 5. If you purchase them separately they are $1.89 each (which would total $9.54. It's far cheaper, and takes less time, for the food prep people to produce 5 for one order as opposed to 1 for an order.

  3. #3
    Vice Admiral Virtuoso John Watt's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Welland, Ontario, Canada, mid Niagara Peninsula, between Great Lakes Erie and Ontario
    Posts
    2,524
    Post Thanks / Like
    I'm glad that Krummhorn mentioned hot dogs, and chili/cheese dogs, or I wouldn't be here,
    because my newest pricing complaint is about Kraft Dinners, what I eat instead of a bag of potato chips.
    And yes, a KD can be my easy meal for the day.
    Why is a Kraft Dinner important, you might ask first. I only use salt with popcorn and Kraft Dinners,
    using salt and black pepper with a KD, and that's the only time I use cheddar cheese.
    So it's not only comfort food, but a nice, hot and gooey meal to make. And easy, very easy.

    A little pricing trivia, first. In 1970, Kraft Dinners were 10 for $1.
    My new pricing complaint?
    Even at a low budget supermarket like No Frills, a single Kraft Dinner can be $2.49.
    But if you buy a 12-pack (a dozen) it works out to under 60 cents each.
    The 12-pack is heavily wrapped in plastic, another reason I don't like it.

    Okay, okay, there is a sad reality to any pricing complaint from me,
    and that's about what I'm worth, and apparently, I'm not worth as much.
    I'm sure other Magle members can provide a realistic appraisal.

Similar Threads

  1. Strange notes
    By Dorsetmike in forum Community Center and Chat Forum
    Replies: 3
    Last Post: Sep-02-2014, 05:56
  2. GO ODF creation best practices
    By e9925248 in forum Electronic/Digital Organs
    Replies: 20
    Last Post: May-06-2013, 09:50
  3. Strange Google
    By Dorsetmike in forum Community Center and Chat Forum
    Replies: 16
    Last Post: Jul-20-2012, 08:07
  4. Franck/Widor/Dupre performing practices
    By Thomas Dressler in forum Pipe Organ Forum
    Replies: 13
    Last Post: Feb-07-2007, 21:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •