Here are the nominations for this year. I believe winners are announced in early February. Anyone rooting for a particular work, performance or artist? Has anyone heard any of these nominees? Maybe one of you has heard the Cameron Carpenter performance?...

Interesting; a symphony up for Best Classical Contemporary Composition... and two concerti.

Field 29 — Production, Classical

Category 96
Best Engineered Album, Classical
(An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.))
  • Berlioz: Symphonie Fantastique
    Fred Vogler, engineer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
    [Deutsche Grammophon]
  • Divertimenti
    Morten Lindberg & Hans Peter L'Orange, engineers (Øyvind Gimse & TrondheimSolistene)
    [2L (Lindberg Lyd)]
  • Puccini: La Bohème
    Michael Bishop, engineer (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
    [Telarc]
  • Respighi: Church Windows, Brazilian Impressions, Rossiniana
    John Newton, engineer (JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
    [Naxos]
  • Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
    David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Silk Road Ensemble, Wu Man, Yo-Yo Ma & Chicago Symphony Orchestra)
    [CSO Resound]
Category 97
Producer Of The Year, Classical
(A Producer's Award. (Artist names appear in parentheses.))
  • David Frost
    • Berlioz: Symphonie Fantastique (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
    • Right Through The Bone — Julius Röntgen Chamber Music (ARC Ensemble)
    • Schubert: Sonata In D Maj.; Liszt: Don Juan Fantasy (Min Kwon)
    • Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Yo-Yo Ma, Silk Road Ensemble, Wu Man & Chicago Symphony Orchestra)
  • David Groves
    • Baroque (Gabriela Montero)
    • Beethoven: Piano Sonatas (Jonathan Biss)
    • Polish Spirit (Nigel Kennedy & Jacek Kaspszyk)
    • Respighi: Roman Trilogy, Il Tramonto (Antonio Pappano)
    • Shostakovich: Piano Concerto No. 1 (Martha Argerich)
  • Judith Sherman
    • Carter, Elliott: String Quartets Nos. 1 And 5 (Pacifica Quartet)
    • Piano Music Of Salonen, Stucky And Lutoslawski (Gloria Cheng)
    • Reich: Daniel Variations (Grant Gershon, Alan Pierson, Los Angeles Master Chorale & London Sinfonietta)
    • Riley, Terry: The Cusp Of Magic (Kronos Quartet & Wu Man)
    • String Poetic (Jennifer Koh & Reiko Uchida)
  • Robert Woods
    • Mussorgsky: Pictures At An Exhibition, Night On Bald Mountain, Prelude To Khovanshchina (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
    • Prokofiev: Symphony No. 5, Lieutenant Kijé Suite (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
    • Puccini: La Bohème (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
    • Ravel: Boléro (Erich Kunzel & Cincinnati Pops Orchestra)
    • Revolutionary (Cameron Carpenter)
  • Robina G. Young
    • Beethoven: String Quartets Op. 18, Nos 1-6 (Tokyo String Quartet)
    • Beethoven: Symphony No. 3 'Eroica' (Andrew Manze & Helsingborg Symphony Orchestra)
    • Birds On Fire (Fretwork)
    • Heavenly Harmonies (Stile Antico)
    • Scattered Rhymes (Paul Hillier, Orlando Consort & The Estonian Philharmonic Chamber Choir)
Field 30 — Classical

Category 98
Best Classical Album
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) if other than the Artist.)
  • Maria
    Cecilia Bartoli; Christopher Raeburn, producer; Wolf-Dieter Karwatky & Philip Siney, engineers/mixers (Adam Fischer; Orchestra La Scintilla)
    [Decca Records]
  • O'Regan, Tarik: Threshold Of Night
    Craig Hella Johnson, conductor; Blanton Alspaugh, producer; John Newton, engineer/mixer; Mark Donahue, mastering engineer (Company Of Strings; Company Of Voices & Conspirare)
    [Harmonia Mundi]
  • Schoenberg/Sibelius: Violin Concertos
    Esa-Pekka Salonen, conductor; Hilary Hahn; Sid McLauchlan & Arend Prohmann, producers; Stephan Flock, engineer/mixer (Swedish Radio Symphony Orchestra)
    [Deutsche Grammophon]
  • Spotless Rose: Hymns To The Virgin Mary
    Charles Bruffy, conductor; Phoenix Chorale; Blanton Alspaugh, producer; John Newton, engineer/mixer; Jonathan Cooper, mastering engineer
    [Chandos]
  • Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
    James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald; Fred Vogler, producer (Donnie Ray Albert, John Easterlin, Steven Humes, Mel Ulrich & Robert Wörle; Los Angeles Opera Chorus; Los Angeles Opera Orchestra)
    [EuroArts]
Category 99
Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)
  • D'Indy: Orchestral Works, Vol. 1
    Rumon Gamba, conductor (Iceland Symphony Orchestra)
    [Chandos]
  • Glazunov: Symphony No. 6, La Mer, Introduction And Dance From Salome
    José Serebrier, conductor (Royal Scottish National Orchestra)
    [Warner Classics & Jazz]
  • Prokofiev: Scythian Suite, Op. 20
    Alan Gilbert, conductor (Chicago Symphony Orchestra)
    Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
    [CSO Resound]
  • Shostakovich: Symphony No. 4
    Bernard Haitink, conductor (Chicago Symphony Orchestra)
    [CSO Resound]
  • Walden, Chris: Symphony No. 1, The Four Elements
    Chris Walden, conductor (Hollywood Studio Symphony Orchestra)
    [Origin Classical]
Category 100
Best Opera Recording
(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)
  • Dun, Tan: The First Emperor
    Tan Dun, conductor; Michelle DeYoung, Plácido Domingo, Elizabeth Futral, Paul Groves, Wu Hsing-Kuo & Hao Jiang Tian; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
    [EMI Classics]
  • Lully: Psyché
    Paul O´Dette & Stephen Stubbs, conductors; Colin Balzer, Karina Gauvin, Carolyn Sampson & Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Orchestra; Boston Early Music Festival Chorus)
    [CPO]
  • Monteverdi: L'Orfeo
    Rinaldo Alessandrini, conductor; Sara Mingardo, Monica Piccinini, Anna Simboli & Furio Zanasi; Jean-Pierre Loisil, producer (Concerto Italiano)
    [Naive Classique]
  • Tchaikovsky: Eugene Onegin
    Valery Gergiev, conductor; Renée Fleming, Dmitri Hvorostovsky & Ramón Vargas; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
    [Decca]
  • Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
    James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald; Fred Vogler, producer (Donnie Ray Albert, John Easterlin, Steven Humes, Mel Ulrich & Robert Wörle; Los Angeles Opera Orchestra; Los Angeles Opera Chorus)
    [EuroArts]
Category 101
Best Choral Performance
(Award to the Choral Conductor, and to the Orchestra Conductor if an Orchestra is on the recording, and to the Choral Director or Chorus Master if applicable.)
  • O'Regan, Tarik: Threshold Of Night
    Craig Hella Johnson, conductor (Company Of Strings; Company Of Voices & Conspirare)
    [Harmonia Mundi]
  • Rheinberger: Sacred Choral Works
    Charles Bruffy, conductor (Kansas City Chorale & Phoenix Bach Choir)
    [Chandos]
  • Symphony Of Psalms
    Sir Simon Rattle, conductor; Simon Halsey, chorus master (Berliner Philharmoniker; Rundfunkchor Berlin)
    Track from: Stravinsky: Symphonies
    [EMI Classics]
  • Szymanowski, Karol: Stabat Mater
    Antoni Wit, conductor; Henryk Wojnarowski, chorus master (Jaroslaw Brek, Iwona Hossa & Ewa Marciniec; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)
    [Naxos]
  • Tippett: A Child Of Our Time
    Colin Davis, conductor; Joseph Cullen, chorus master (Steve Davislim, Mihoko Fujimura, Matthew Rose & Indra Thomas; London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus)
    [LSO Live]
Category 102
Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor.)
  • Bloch/Lees:Violin Concertos
    John McLaughlin Williams, conductor; Elmar Oliveira (National Symphony Orchestra Of Ukraine)
    [Artek]
  • Harrison: Pipa Concerto
    Miguel Harth-Bedoya, conductor; Wu Man (Chicago Symphony Orchestra)
    Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
    [CSO Resound]
  • Mozart: Piano Concertos 17 & 20
    Leif Ove Andsnes (Norwegian Chamber Orchestra)
    [EMI Classics]
  • Saint-Saëns: Piano Concertos 2 & 5
    Charles Dutoit, conductor; Jean-Yves Thibaudet (L'Orchestre De La Suisse Romande)
    [Decca Records]
  • Schoenberg/Sibelius: Violin Concertos
    Esa-Pekka Salonen, conductor; Hilary Hahn (Swedish Radio Symphony Orchestra)
    [Deutsche Grammophon]
Category 103
Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist.)
  • In A State Of Jazz
    Marc-André Hamelin
    [Hyperion]
  • Piano Music Of Salonen, Stucky, And Lutoslawski
    Gloria Cheng
    [Telarc]
  • Red Cliff Capriccio
    Wei Li
    [First Impression Music]
  • Revolutionary
    Cameron Carpenter
    [Telarc]
  • Strange Toys
    Joan Jeanrenaud
    [Talking House Records]
Category 104
Best Chamber Music Performance
(Award to the Artists.)
  • Brahms: String Quartet Op. 51, No. 2, Piano Quintet Op. 34
    Stephen Hough; Takács Quartet
    [Hyperion]
  • Carter, Elliott: String Quartets Nos. 1 And 5
    Pacifica Quartet
    [Naxos]
  • Folk Songs
    Trio Mediaeval
    [ECM New Series]
  • Right Through The Bone — Julius Röntgen Chamber Music
    ARC Ensemble
    [RCA Red Seal]
  • String Poetic
    Jennifer Koh & Reiko Uchida
    [Cedille Records]
Category 105
Best Small Ensemble Performance
(Award to the Ensemble (and to the Conductor.))
  • Divertimenti
    Øyvind Gimse, conductor; TrondheimSolistene
    [2L (Lindberg Lyd)]
  • Dun: Pipa Concerto; Hayashi: Viola Concerto; Takemitsu: Nostalgia
    Roman Balashov, conductor; Yuri Bashmet; Moscow Soloists (Wu Man)
    [Onyx Classics]
  • Im Wunderschoenen Monat Mai
    Reinbert De Leeuw, conductor; Barbara Sukowa; Schoenberg Ensemble
    [Winter & Winter]
  • Monk: Impermanence
    Meredith Monk & Vocal Ensemble
    [ECM New Series]
  • Spotless Rose: Hymns To The Virgin Mary
    Charles Bruffy, conductor; Phoenix Chorale
    [Chandos]
Category 106
Best Classical Vocal Performance
(Award to the Vocal Soloist(s).)
  • Corigliano: Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
    Hila Plitmann (JoAnn Falletta; Buffalo Philharmonic Orchestra)
    [Naxos]
  • Fussell, Charles: Wilde
    Sanford Sylvan (Gil Rose; Boston Modern Orchestra Project)
    [BMOP/sound]
  • Gomidas Songs
    Isabel Bayrakdarian (Eduard Topchjan; Serouj Kradjian; Chamber Players Of The Armenian Philharmonic Orchestra)
    [Nonesuch Records]
  • Maria
    Cecilia Bartoli (Adam Fischer; Orchestra La Scintilla)
    [Decca Records]
  • Terezín: Theresienstadt
    Anne Sofie Von Otter (Christian Gerhaher & Daniel Hope; Bengt Forsberg & Gerold Huber)
    [Deutsche Grammophon]
Category 107
Best Classical Contemporary Composition
(A Composer's Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.)
  • Dalbavie: Concerto Pour Flûte
    Marc-André Dalbavie (Peter Eötvös)
    Track from: Dalbavie/Jarrell/Pintscher: Flute Concertos
    [EMI Classics]
  • Gandolfi: The Garden Of Cosmic Speculation
    Michael Gandolfi (Robert Spano)
    [Telarc]
  • Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
    John Corigliano (JoAnn Falletta)
    Track from: Corigliano: Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
    [Naxos]
  • Violin Concerto No. 2
    George Tsontakis (Douglas Boyd)
    Track from: Tsontakis: Violin Concerto No. 2, Clair De Lune
    [Koch Int'l Clasiscs]
  • Walden, Chris: Symphony No. 1, The Four Elements
    Chris Walden (Chris Walden)
    [Origin Classical]
Category 108
Best Classical Crossover Album
(Award to the Artist(s) and/or to the Conductor.)
  • Baroque
    Gabriela Montero
    [EMI Classics]
  • Indigo Road
    Ronn McFarlane
    [Dorian Sono Luminus]
  • Olde School
    East Village Opera Company
    [Decca Records]
  • The Othello Syndrome
    Uri Caine Ensemble
    [Winter & Winter]
  • Simple Gifts
    The King's Singers
    [Signum Records]